HVAC.VIP-NET Klimatyzacja Montaż, Serwis. Klimatyzacja Lublin, Pompa ciepła Lublin.

Klimatyzacja do ogrzewania Rotenso

logo standard
Szukasz dobrego klimatyzatora – również do ogrzewania?
Dobrze trafiłeś!
Nieustający rozwój technologii znacząco wpłynął na budowę i możliwości popularnych klimatyzatorów. Obecnie, powszechnie znany klimatyzator ścienny (pokojowy) to urządzenie zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń.

NOWOCZESNE KLIMATYZATORY JAKO ŹRÓDŁO CIEPŁA

Klimatyzatory jako samodzielne źródło ciepła to wciąż temat nowy. Najczęściej klimatyzację do ogrzewania pomieszczeń wykorzystuje się w okresach przejściowych: jesienią lub wiosną. Warto wiedzieć, iż w gamie klimatyzatorów Rotenso znajdują się również liczne urządzenia przeznaczone do pracy całorocznej, które mogą efektywnie pracować (w trybie ogrzewania nawet przy ekstremalnie niskiej temperaturze zewnętrznej do -30°C.

Baner R 2 1

ENERGOOSZCZĘDNE KLIMATYZATORY DO OGRZEWANIA – CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE?

Całoroczne klimatyzatory Rotenso są bardzo energooszczędne – również w funkcji grzania. Wszystkie posiadają wysoką klasę efektywności energetycznej A+++ lub A++.
Drugim, istotnym wskaźnikiem mówiącym o wydajności urządzenia w trybie grzania i tym samym jego zużyciu energii precyzyjniej jest tzw. SCOP, czyli sezonowy współczynnik efektywności energetycznej. Jest to uśredniony stosunek wytworzonej energii cieplnej przez klimatyzator do zużytej energii elektrycznej. Im ten współczynnik jest wyższy tym dany klimatyzator jest bardziej wydajny i energooszczędny. Przykładowo przy SCOP równym 5,3, średnio klimatyzator z 1 kW energii elektrycznej wytwarza 5,3 kW energii cieplnej.
Jeżeli jesteśmy zainteresowani wykorzystaniem klimatyzatora w funkcji grzewczej warto skorzystać z listy polecanych całorocznych urządzeń Rotenso o mocy 3,5 kW.
Rotenso Mirai – klasa A+++; SCOP 5,3
Rotenso Revio – klasa A++; SCOP 4,6
Rotenso Imoto – klasa A++; SCOP 4,6
Rotenso Versu Cloth – klasa A++; SCOP 4,6
Rotenso Versu Pure – klasa A++; SCOP 4,6
Rotenso Versu Mirror – klasa A++; SCOP 4,6
Rotenso Versu Silver – klasa A++; SCOP 4,6
Rotenso Versu Gold – klasa A++; SCOP 4,6
Rotenso Luve – klasa A++: SCOP 4,6

Bnaer R 3

KLIMATYZACJA DO OGRZEWANIA Z PAKIETEM PRACY CAŁOROCZNEJ

Wszystkie klimatyzatory Rotenso przeznaczone do ogrzewania są wyposażone w pakiet do pracy całorocznej (nazywany również pakietem zimowym), umożliwiający wydajną pracę w trybie grzania nawet podczas srogich mrozów.

W skład pakietu wchodzą:
– grzałka tacy ociekowej
– grzałka karteru sprężarki
– wymiennik jednostki zewnętrznej o dużej powierzchni wymiany
– zawór EXV (dla modelu Rotenso Mirai i Rotenso Revio).

Grzałki tacy ociekowej i karteru sprężarki spełniają kluczową rolę, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0°C. Grzałka tacy ociekowej chroni bowiem jednostkę zewnętrzną przed zamarzaniem skroplin i zalodzeniem tacy ociekowej zapobiegając tym samym ewentualnym uszkodzeniom wentylatora i wymiennika. Grzałka tacy ociekowej w urządzeniach Rotenso działa wyłączenie na potrzeby trybu „defrost” czyli rozmrażania wymiennika jednostki zewnętrznej, aby przy minimalnym poborze mocy zapewnić ekonomiczną i bezawaryjną pracę urządzenia w największe mrozy.
Drugim ważnym elementem wyposażenia pakietu pracy całorocznej jest grzałka karteru sprężarki. Wygrzewa ona olej kompresora przygotowując urządzenie do bezproblemowego płynnego startu sprężarki w niskich temperaturach zewnętrznych. Grzałka karteru sprężarki w urządzeniach Rotenso działa wyłączenie wtedy, gdy urządzenie jest wyłączone, a temperatura zewnętrzna spada poniżej 1°C. Podsumowując, takie rozwiązanie techniczne gwarantuje bezawaryjną pracę oraz wydłuża żywotność sprężarki – serca klimatyzatora.
Klimatyzatory ścienne Rotenso przeznaczone do pracy jako samodzielne źródło ciepła to:

 

Wybierając klimatyzator, który ma działać jako samodzielne źródło cierpła warto zwrócić uwagę na jednostkę konsolową ANERU, która montowana jest w podobny sposób jak grzejnik i może dystrybuować powietrze 2-stronnie (górą i dołem).
Montaż blisko podłogi i 2-stronny nawiew powietrza są korzystne dla dystrybucji powietrza tym bardziej dla funkcji ogrzewania, gdzie ciepłe powietrze naturalnie migruje do góry.

Baner R 4

KLIMATYZACJA JAKO SAMODZIELNE ŹRÓDŁO OGRZEWANIA BUDYNKÓW

Ciągły postęp technologiczny spowodował, że klimatyzatory mogą pracować w tzw. odwróconym obiegu jako rewersyjna pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Dlatego też są realną alternatywą do zastosowania jako samodzielne ekonomiczne i ekologiczne źródło ogrzewania budynków.

Klimatyzatory są wykorzystywane do ogrzewania np.:
– mieszkań
– domów (o niewielkiej powierzchni)
– domków letniskowych
– domków działkowych
– budynków kontenerowych
– sklepów lub punktów usługowych
– co raz częściej powierzchni biurowych i siłowni.

Za wykorzystaniem klimatyzatorów do ogrzewania przemawia stosunkowo niski koszt inwestycyjny. W porównaniu do kosztów wykonania tradycyjnej instalacji CO (z kotłem i ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami) rozwiązanie z wykorzystaniem klimatyzatorów jest zwykle znacznie tańsze, a ponadto można je wykonać szybciej.
Rozwiązanie to sprawdza się w szczególności, gdy w danej lokalizacji nie ma możliwości wykonania tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania, jak na przykład w mieszkaniach w kamienicach. Trzeba pamiętać, że chcąc skutecznie ogrzać kilka odrębnych pomieszczeń, każde będzie wymagało zamontowania osobnego klimatyzatora ściennego. Jeżeli jednak zdecydujemy na ogrzewania pomieszczeń klimatyzacją kanałową wówczas wykorzystując jedno urządzenie o odpowiednio dobranej mocy np. Rotenso Nevo możemy rozprowadzić kanałami ciepłe powietrze do kilku pomieszczeń.

KLIMATYZATOR DO OGRZEWANIA BUDYNKÓW W OKRESACH PRZEJŚCIOWYCH

Warto wiedzieć, że ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych jest znacznie tańsze niż stosowanie grzejników elektrycznych, czy też uruchomianie „na krótki okres” kotła gazowego lub kotła na paliwa stałe (węgiel, pelet). Na pewno jest wygodniejsze skoro pozbywamy się problemu z uzupełnianiem i czyszczeniem paleniska, czy składowaniem materiału opałowego. Na korzyść tego rozwiązania przemawia także łatwa obsługa i estetyka urządzeń.

Poza komfortem, ogrzewanie klimatyzatorem jest także bardziej ekologiczne. Klimatyzatory nie wydzielają spalin ani pyłów i nie przyczyniają się do tzw. niskiej emisji, czy powstawiania smogu. Dodatkowo dzięki licznym filtrom mogą oczyszczać powietrze wewnątrz pomieszczenia.
Nowoczesne modele klimatyzacji komponują się z niemal każdą aranżacją wnętrza, pracują cicho i można je obsługiwać za pomocą pilota bezprzewodowego lub zdalnie z dowolnego urządzenia mobilnego dzięki funkcjonalnym aplikacjom. Z ich uruchomieniem poradzi sobie naprawdę każdy użytkownik.

Baner R 5

KLIMATYZACJA DO OGRZEWANIA A PRĄD Z FOTOWOLTAIKI

Wielu inwestorów posiada na swoich budynkach zamontowane panele fotowoltaiczne a co za tym idzie – nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Najprostszym i najefektywniejszym sposobem na wykorzystanie tej nadwyżki jest zamontowanie klimatyzatora ściennego, którego koszt z montażem wynosi już od 3000-4000 zł. Taki klimatyzator możemy wykorzystać zarówno do chłodzenia, jak i dogrzewania pomieszczeń zyskując w niepewnym czasie awaryjne lub samodzielne źródło ciepła. Reasumując klimatyzator z fotowoltaiką to idealne połączenie i podwójny komfort zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

KLIMATYZATOR DO OGRZEWANIA – ŁATWOŚĆ STEROWANIA

Przy ogrzewaniu pomieszczeń ważnym aspektem jest proste sterowanie pozwalające na bieżąco dostosowywać parametry pracy urządzenie do zmiennych warunków atmosferycznych. Kluczowe jest, abyśmy mieli możliwość swobodnego sterowania temperaturą w pomieszczeniu, na przykład obniżaniu temperatury w porze nocnej i zwiększaniu jej podczas dnia. To wszystko zapewnia klimatyzator. Dodatkowo nowoczesne modele klimatyzatorów Rotenso można obsługiwać z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego dzięki modemowi WiFi i funkcjonalnej aplikacji mobilnej dedykowanej do urządzenia.

DOBÓR I MONTAŻ KLIMATYZATORA DO CHŁODZENIA I OGRZEWANIA POMIESZCZEŃ

Prawidłowy dobór mocy klimatyzatora, który ma być wykorzystywany jako urządzenie całoroczne (do chłodzenia i ogrzewania) wiąże się z koniecznością uwzględnienia wielu czynników. Kwestię tę najlepiej jest powierzyć wykwalifikowanym instalatorom, którzy obliczą zapotrzebowanie na moc urządzenia niezbędnego do pracy w trybie chłodzenia jak i ogrzewania oraz przeanalizują możliwości techniczne montażu.

Jakie są minusy ogrzewania klimatyzacją?
Jak każde rozwiązanie, mimo swoich wielu zalet ma również minusy. Niekiedy przeszkodą okazuje się montaż, który wymaga przeprowadzania orurowania przez mur od jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej klimatyzatora. Muśmy pamiętać, że ogrzewanie rewersyjną pompą ciepła typu powietrze-powietrze, czyli klimatyzatorem to ogrzewanie/chodzenie nadmuchowe, osoby przyzwyczajone np. do ogrzewania podłogowego doświadczając ruchu powietrza mogą potrzebować czasu aby przyzwyczaić się do różnicy. Jak zwykle co dla jednych jest minusem to dla innych okazuje się plusem.
Ogrzewanie nadmuchowe charakteryzuje się niską bezwładnością cieplną dzięki czemu po uruchomieniu klimatyzatora w chłodnym pomieszczeniu, praktycznie od razu uzyskujemy pożądany odczuwalny efekt ciepła inaczej niż w przypadku ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego, gdzie bezwładność cieplna jest wysoka i od uruchomienia pieca do momentu odczuwalnego ciepła w pomieszczeniu może upłynąć nawet kilka godzin gdy pomieszczenie jest wyziębione. Niska bezwładność cieplna ma często ma często decydujące znaczenie dla inwestora przy wyborze źródła ciepła.

Klimatyzacja do ogrzewania 1000 x 400 Niska temperatura

CZY WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA OGRZEWANIE KLIMATYZACJĄ?

Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie klimatyzacją (rewersyjną pompą ciepła powietrze-powietrze) jest skutecznym i stosunkowo tanim źródłem ogrzewania. Tania bieżąca eksploatacja i jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych daje nam urządzenie do pracy całorocznej, gdzie niewątpliwie bardzo dużym atutem jest wielorakie zastosowanie rozwiązania:
• latem do chłodzenia
• zimą i w okresach przejściowych do ekonomicznego ogrzewania
• tryb osuszania pozwalający utrzymać odpowiedni poziom wilgotności
• tryb wentylatora pozwalający wywołać ruch powietrza w pomieszczeniu.

Z uwagi na wbudowany pakiet pracy całorocznej oraz podwyższoną sprawność energetyczną (SCOP) do ogrzewania polecamy modele klimatyzatorów:

Poprawa technologii w kierunku lepszej efektywności energetycznej, wydajności w trybie grzania (SCOP) oraz wyposażenia urządzeń Rotenso w pakiet pracy całorocznej (pakiet zimowy) sprawia, że wybrane urządzenia do klimatyzacji marki mogą z powodzeniem pracować jako samodzielne źródło ciepła.